Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2 грешки при пиенето на кафе, които са пагубни за метаболизма

10 октомври 2023, 16:07 часа

Кофеинът в кафето може да намали количеството мазнини чрез стимулиране на метаболизма. Но ако е приготвено и се консумира неправилно, то може по-скоро да навреди, отколкото да помогне.

Кога кафето забавя метаболизма?

Неслучайно тази напитка е любима на мнозина - тя ободрява, подобрява настроението и помага да си съберете мислите сутрин. Има много предимства от ежедневната консумация на напитката, сред които - кофеинът има благоприятен ефект върху метаболизма. Но само ако, ако не допускате две грешки – заместване на закуската с одобряващата напитка и нейната консумация със захар.

Много хора не закусват сутрин и просто приемат консумацията на тази напитка като заместител на първото хранене за деня. Препоръчително е да се откажете от този навик възможно най-скоро, защото закуската е необходима за стартиране на метаболизма и осигурява енергия за целия ден. Изберете продукти за закуска, които ще ви заситят добре и ще ви дадат сили. Едва тогава можете да пиете любимата си кофеинова напитка, съветват експертите от The Health Site.

Кое е най-вредното кафе – от кое да се пазим!

Добавянето на прекомерни количества захар, ароматизирани сиропи или бита сметана може значително да увеличи съдържанието на калории в напитката, без същевременно да увеличава нейната хранителна стойност.

Това са празни калории и с течение на времето могат да доведат до наддаване на тегло и по-бавен метаболизъм. Опитайте се да използвате естествени подсладители, като стевия, или опитайте черно кафе. Малко канела ще помогне за ускоряване на метаболитните процеси, съветват експертите от изданието.

кафе

Ако се откажете от тези навици и следвате здравословна диета, ще ви бъде по-лесно да постигнете загуба на тегло. Извършването на тези промени ще осигури бързи резултати и дългосрочни метаболитни ползи.

Друг фактор за неблагоприятните ефекти на напитката е нейната способност да действа като диуретик, т.е. средство, което стимулира образуването на урина. Тя, въпреки че има диуретичен ефект, не отговаря на нуждите на тялото от воден баланс, което може да причини дехидратация.

Тази напитка може да насърчи и образуването на камъни в бъбреците, поради факта, че крайният продукт от метаболизма на кофеина е пикочната киселина. Ето защо, консумирана в големи количества, е вредна за хора с хронични бъбречни заболявания.

Също така е противопоказно приемането на тонизиращата напитка при хипертония и нарушения на сърдечния ритъм. Изключването на напитката от менюто или поне ограничаването на нейната употреба ще помогне на тези, които са склонни към нервно превъзбуждане, чест стрес и безсъние и имат специални заболявания като Паркинсон.

Още: Сложете това в кафето и сърцето ви ще работи като часовник

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес